صفحات

۱۳۸۹/۰۱/۲۲

اینجا چه خبر است؟

سال گذشته روزنامه«کیهان» در ستون « یادداشت روز» 22 فروردین 88 خود مقاله ای را با عنوان « آنجا چه خبر است » به امضای آقای « حسین شریعتمداری» به چاپ رساند که به عقیده اغلب اهالی رسانه و سیاست، چاپ این نوشته در روزنامه «کیهان »در آنزمان غیر قابل انتظار بود.
اگرچه نوشته از نگاه و منظر روزنامه نگاری و رسالت مطبوعاتی، نوشته ای بسیار ارزشمند و درخور توجه بود، اما وقتی نماینده ولی فقیه در یک ارگان، اتهامات سنگینی را متوجه دستگاه عریض و طویلی که ریاست عالیه آن توسط مقام رهبری انتصاب می شود، و طبعا هر گونه اتهام و افشاگری، به نوعی متوجه عالی ترین مقام آن دستگاه و غیر مستقیم مقام منصوب کندده آن مقام می شود، از روزنامه « کیهان » که بر اساس نظریه « اگر آقا بگوید ماست سیاه است به حضرت عباس ماست را سیاه می دانیم» رفتار می نمود، چنین افشاگریی بسیار بعید می نمود.
روزنامه « کیهان » در نوشته خود خبر داده بود که اطلاعاتی بدست آورده حاکی از فساد گسترده در قوه قضاییه و مدلول این گفته نیز صدور حکم آزادی آقای «شهرام جزایری» که قضیه سوءاستفاده مالی و اختلاس سنگین او از سیستم بانکی، پیش از این بزرگترین امکان برای مانور رسانه ای اصولگرایان را فراهم نموده و علاوه بر آن یکبار نیز تلاش موفقیت آمیز اما نافرجام فرار از زندان را تجربه نموده بود .
در این یاداشت آقای «شریعتمداری» با اشاره های صریح، بعضی از عالی مقامان در « قوه قضاییه»را به زد و بند برای آزادی « شهرام جزایری » متهم نموده و از آنها به عنوان « انگلهای خطرناک» یاد کرده و پرسیده بود:
« پرونده ای نظیر پرونده فساد اقتصادی شهرام جزایری، در دستگاه قضایی، گردش کار گسترده ای دارد و مافیای مورد اشاره برای تدارک آزادی وی - آنهم با ظاهر قانونی و تهیه حکم رسمی آزادی او! - ناچار به زد و بند، رشوه دهی و ساخت و پاخت با عوامل متعدد بوده است؛ آیا غیر از این است؟!. اگر چنین است - که به یقین چنین است - این عده چه کسانی هستند؟! و در دستگاه قضایی که باید حامی مظلومان باشد چه می کنند؟!.»
« کیهان» پس از این بلافاصله چون همیشه رد پای بیگانگان را در این ماجرا جستجونموده و البته که خیلی زود هم رد پا را پیدا کرده بود:
« آیا بدنام کردن نظام، آنهم در شرایطی که موفقیت های حیرت انگیز آن، خشم دشمنان بیرونی را برانگیخته است، یکی از اهداف باند مورد اشاره نبوده است؟ و آیا در پی گیری ماجرا نباید رد پای بیگانگان نیز مورد توجّه قرار گیرد؟!»
در بخش پایانی این نوشته جایی که بعضی از مسئولان محترم؟؟ دستگاه قضایی به هوسبازی و خوشگذرانی و « لم دادن» به جای انجام کار مردم متهم می شوند، کدهای گنگی شفافیت افشاگری را تکمیل می کرد:
«کاش برخی از مسئولان محترم دستگاه قضایی به جای آن که گذران اوقات فراغت خود - که متاسفانه خیلی هم زیاد هست! - به نقاط خوش آب و هوای کشور رفته و در خانه های اشرافی کلان سرمایه داران جا خوش کنند، بخشی از وقت خود - بخوانید وقت متعلق به ملّت- را نیز صرف رسیدگی به امور قضایی برزمین مانده مردم و بررسی هویت برخی از مدیران این دستگاه می کردند ـ البته به عنوان وظیفه خویش نه منّت به مردم. مثلاً؛ چرا تعطیلات نوروزی را در باغ رویایی! و چند ده هکتاری آقای «الف - الف» در منطقه خوش آب و هوای شمال سپری کرده و در ویلاهای آنچنانی و اشرافی این کلان سرمایه دار لم داده اند؟ که خدای نخواسته مجبور باشند بهای این «لم دادن» ها را از کیسه ملت هزینه کنند؟!».
درست یکسال از این نوشته البته شفاف و سراسر اتهام روزنامه محترم « کیهان » و آقای « حسین شریعتمداری » بر علیه بعضی از عالی مقامان در دستگاه قضایی می گذرد ، و همه به خوبی آگاهند که طی یکسال گذشته کوچکترین اتفاقی در دستگاه قضایی کشور به وقوع نپیوسته که کمترین سندی دال بر اثبات ادعای سال گذشته « کیهان » باشد الا اینکه ریس وقت قوه قضا از «قوه قضاییه» به «شورای نگهبان» رفته است و آقای « شهرام جزایری » کماکان در زندان به سر می برند.
اما با فرض صحت تمام ادعاهای «کیهان » و آقای « شریعتمداری» نکته جالب توجه و در عین شرم آور آنست که، بحث وجود فساد در اغلب سازمانهای کشوری و از جمله سازمان قضای ایران ، با توجه به وجود سیستم فاقد نظارتی که «کیهان» نشینان بزرگترین مدافعان چنان سیستمی می باشند، امری است که بارها و بارها مورد اعتراف و اعتراض اغلب کارشناسان و متخصصان امر سیاست و اجرا و قضا قرار گرفته و طرح چنین اعتراضات و واقعیتهایی، از طرف کیهانیان و اصولگرایان اتهام ارتداد و تقاضای اشد مجازات را به دنبال داشته است.«کیهان» یان به خوبی به یاد دارند که آقای «شاهرودی» در اولین روزهای جلوس بر صندلی ریاست، دستگاه قضایی ایران را به « مخروبه ای » تشبیه کرد. این گفته آقای « شاهرودی » که امیدواری بسیاری را در دل کارشناسان امر ایجاد نموده و یکصدا بر آن بودند که « جانا سخن از زبان ما می گویی»؛ آنزمان با سکوت معنی دار « کیهان » برگزار شد.
و ما البته باید به سادگی عبور کنیم از اینکه یکسال پس از نوشتن آن یادداشت «قوه قضاییه» هم هیچ تمایلی به اعتراض ،شکایت،یا پاسخگویی به آن یادداشت از خود بروز نداد
به را ستی باید از شریعتمداری و کیهان پرسید : اینجا چه خبر است؟

۷ نظر:

 1. سلام و سال نو مبارک این قضیه شریعتمداری و کیهان و شهرام و... دیگه خیلی تکراریه
  راستی لینکت رو عوض کردم حالا چرا میخواستی بزنی!

  پاسخحذف
 2. باسلام . بادقت بخوانید.

  کارکارانگلیسیاس ... وبه دوستان بگویید که بخوانند.

  پاسخحذف
 3. سلام
  منتظر نظر شما در مورد غزل تازه ام هستم.
  مانا باشید.

  پاسخحذف
 4. خانه از پای بست ویران است
  خواجه در فکر نفش ایوان است.
  روزی پای سخنان زنده یاد بزرگ علوی نشسته بودیم. روزهایی بود که شاملو یقه‌ی فردوسی را چسبیده بود و به او اتهام بزرگ مالکی یا همچین چیزی زده بود و احسان طبری، به برکت ارشادهای بازجو حسین شریعتمداری، مسلمان شده بود و کژراهه را نوشته بود.
  جوانی با عصبانیت به شاملو تاخت و شاکی بود که چرا شاملو باید چنان ادعایی کرده باشد؟
  دیگری یقه‌ی احسان طبری را گرفت.
  آن زنده یاد چنین پاسخ داد:
  شاملو حرف خودش را زده است تو هم حرف خودت را بزن و او را نقد کن!
  و دیگر این که احسان دروغ می‌گوید هم حالا که از حقانیت اسلام حرف می‌زند و هم آن موقع که از حقانیت مارکسیست می‌نوشت. (نقل به مضمون)
  حالا این حسین بازجو هم دروغ می‌گوید همانجا که می‌گوید اگر رهبر بگوید ماست سیاه است پس ما هم همان می‌گوییم و همان‌جا که از فساد در درستگاه عدالت اج‌ا می‌نالد.
  چرا که خوب می‌داند که در آن‌جا چه خبر است و سناریوهای او چگونه در دستگاه «غزا»ی جمهوری اسلامی آزادگان را راهی سیاه‌چال‌ها می‌کند.

  پاسخحذف
 5. درود
  جلسه نقد کتاب
  با موضوع سعدی (گلستان -/ تاثیر نثر سعدی در شکوفایی زبان فارسی / سعدی در نظام آموزشی قدیم و جدید ایران / سعدی و عشق / سعدی و گذشته ی ایران / سفرهای سعدی / و ...موضوعاتی است که می توان در باره ی آن صحبت کرد.
  جمعه بهد از ظهر
  ساعت 5:30
  منزل ابوالفضل مقری
  اران و بیدگل- خیابان سلیمان صباحی - خیابان معین اباد - کوچه مسجد قائمیه منزل ابوالفضل مقری
  ------------------
  اعلام وصول فرمایید

  پاسخحذف
 6. حق در تفکر عده ای، آفتاب پرستی است که با "مصلحت" باید تغییر رنگ دهد.

  پاسخحذف
 7. سلام و خسته نباشيد : آدرس جديد راه مينو را به شرح زير به اطلاع ميرسانم.
  ( http://raheminoo3.blogspot.com )

  پاسخحذف

چنانچه صاحب آدرس اختصاصی اینترنتی(وبلاگ-سایت)هستید، از منوی کشویی «نمایه» گزینه «نام/آدرس اینترنتی» را نتخاب نمایید.
می‌توانید از برگه تماس‌بامن هم استفاده نمایید.