صفحات

۱۳۸۸/۰۴/۱۷

دوران جدید

پس از رای خیره کننده «سید محمد خاتمی» در دوم خرداد ۷۶ رییس جمهور در اولین نطق انتخاباتی خود با توجه به حضور چشمگیر،عاشقانه و بی نظیر مردم در پای صندوقهای رای فرمود: «دوره جدیدی در تاریخ ایران آغاز شده است».
به لحاظ شرایط سیاست خارجی در آن زمان کشور ایران در بدترین شرایط سیاسی خود قرار داشت. به دلیل بعضی تنشها و سیاستهای شتابزده دولتمردان قبلی، اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفرای خود را از ایران فراخوانده بودند و عملا روابط ایران با اکثر این کشورها به حالت نیمه تعطیل در آمده بود.تنها چنین وضیعیت خطیری برای انزوای سیاسی ایران در سطح جهانی کفایت می کرد.
به لحاظ شرایط اقتصادی با توجه به کاهش شدید قیمت جهانی نفت و بعض تحریمها در سطح بین المللی از یکطرف و از طرف دیگر آثار مخرب برجای مانده از جنگ و سیاستهای غلط بازسازی و ... اقتصاد کشور با میزان قابل توجه بدهی خارجی و بدهی داخلی به سیستم بانکی و بعضی از موسسات مالی داخلی روبه رو بود.
در حوزه فرهنگی اکثر نویسندگان وهنرمندان و روشنفکران جامعه در حالت انزوا و سکوت به سر می بردند.از طرف دیگر نیز نسل جوانان از جنگ برگشته معترض نیز کم کم احساس نیاز به اعلام حضور در عرصه فرهنگ می نمودند اما متاسفانه این حضور در عرصه فرهنگ همراه با اسلحه زمان جنگ بود.
چهار سال پس از این زمان و پس از آن نطق انتخاباتی، برای اولین بار پس از انقلاب رییس جمهور کشورمان به یک کشور اروپایی دعوت شد،وبه دنبال این دعوت اکثر کشورهایی اروپایی در دعوت از رییس جمهور ایران بر یکدیگر پیشی گرفتند.پیشنهاد سازنده و ابتکاری «گفتگوی تمدنها»ی این رییس جمهور مورد تایید و قبول اکثر قابل توجهی از کشورهای جهان قرار گرفت.پس از پرداخت اکثر وامها و بدهیهای معوقه خارجی و داخلی دولت هفتم موفق شد برای اولین بار مبلغ 16 میلیارد دلار در صندوق ذخیره ارزی پول ذخیره نماید. تعداد قابل توجهی از اهالی بزرگ فرهنگ و هنر از سکوت و انزوا خارج و به عرصه خلاقیت و حضور در بین مردم برگشتند، و خلاصه نتیجه در خشان این «دوران جدید» اعلام رضایت مردم در دور دوم انتخاب آقای «خاتمی» بود که برای اولین بار یک رییس جمهور در ایران بعد از انقلاب رای مرحله دومش بیشتر از مرحله اول بود.

﷼﷼﷼

آقای دکتر «محمود احمدی نژاد» در اولین گفتگوی تلوزیونی خود پس از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری گفت: «دوران جدیدی در تاریخ ملت ایران آغاز شده است» همان جمله ای که «محمد خاتمی» در ابتدای دور اول ریاست جمهوریش گفت با این تفاوت که در حال حاضر هنوز دوران انزوای کامل سیاسی ایران در سطح جهانی شروع نشده، اما رفتار سیاسی مجموعه بزرگان در راس هرم مدیریتی کشور و از آنجمله رییس جمهور، چنین اتفاقی را زودتر از موعد نوید می دهد، و ظاهرا از نظر حضرات تمام تلاشهای دولت هفتم و هشتم برای «تنش زدایی» در حوزه روابط خارجی اشتباه بوده و این تلاشها باید برعکس شود. با چنین پیش فرض، و شتابی که در رفتار دیپلماتیک برگزیده دهم و مجموعه همراهان او مشاهده می شود می توان به سادگی حدس زد که این «دوران جدید دز تاریخ ملت ایران» واجد چه مولفه ومشخصاتی خواهد بود.

اما آنچه قبل از عملیاتی شدن این حدسیات در حوزه روابط دیپلماتیک خارجی، می توان در حوزه های «سیاست،فرهنگ،اقتصادو...» داخلی حدس زد شاید درد آور تر باشد. آقای رییس اعلام نموده است که: «بنده در انتخاب همکارانم باید منافع ملت را در نظر بگیرم و اولین چیزی که مردم می‌خواهند این است که همکاران من پاک و متعهد، ساده زیست و مردمی بوده و همراه مردم قدم بردارند» با این شرایط وجود همکارانی مثل:آقایان«هاشمی ثمره،محصولی،علی آبادی،وسعیدلو» با توجه به وضعیت مالیشان محلی از اعراب نخواهد داشت.و در صورت حضورشان مثل همیشه، شعارهای آقای ریس برای مردم رنگی نخواهد داشت اما اینبار با همیشه فرق می کند:خون جنبش بیداری اجتماعی هنوز روی زمین خیابانهای کشور تازه است.از ثروت باد آورده حاصل از فروش نفت با قیمت افسانه ای خبری نیست.این در حالی است که در ایام منتهی به انتخابات دولت مبلغ قابل توجهی پول و کالا در بین ملت حریص و عوام ایران توزیع نموده و خود دولت نیز به آنها وعده تکرار این حقوق و سهام را داده است.به دنبال انزوای سیاسی انزوای اقتصادی نیز به شکل شدیدتری در دستور کار کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و به تبع آن سایر کشورهای جها ن قرار خواهد گرفت.از طرفی آقای ریس نمی تواند موج عظیم سهم خواهان از این پیروزی را که هریک در بوجود آمدنش چه با سازو کارهای قانونی چه خلاف قانون ،نادیده بگیرد.به راستی«دوران جدیدي» در تاریخ ملت ایران آغاز شده است و از هم اکنون «نتایج سحر »آن هویداست.خدا به داد « صبح دولتش»برسد.


+ نوشته شده در پنجشنبه هجدهم تیر 1388ساعت 16:33 توسط علی مصلحی

0 نظرات:

ارسال یک نظر

چنانچه صاحب آدرس اختصاصی اینترنتی(وبلاگ-سایت)هستید، از منوی کشویی «نمایه» گزینه «نام/آدرس اینترنتی» را نتخاب نمایید.
می‌توانید از برگه تماس‌بامن هم استفاده نمایید.